shape
shape

Dengeli Beslenmenin Temel Bileşenleri

🖇Optimal sağlık için dengeli bir diyet şarttır. Karbonhidratlar, proteinler, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller dahil olmak üzere vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel besinleri sağlar.
Çeşitli besleyici yoğun yiyecekler yemek, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

🥨Karbonhidratlar: Karbonhidratlar vücudun birincil enerji kaynağıdır ve toplam kalori alımınızın %50-55’ini oluşturmalıdır. Tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve baklagiller gibi kompleks karbonhidratları seçmeye özen gösterin.

🥩Protein: Bu makro besin, dokuların inşası ve onarımı için çok önemlidir ve kalori alımınızın %15-20’sini oluşturmalıdır. Kümes hayvanları, balık, fasulye ve fındık gibi doymuş yağdan nispeten daha düşük formların tüketimine önem verebilirsiniz.

🥑Yağlar: Sıklıkla kötülenseler de, yağlar sağlıklı beslenmenin esansiyel bir parçasıdır. Önemli bir enerji sağlayıcıdır ve bazı vitaminlerin emilimi için gereklidir. Kalori alımınızın yağdan gelen kısmının çoğunlukla avokado, fındık ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlardan oluşmasını hedefleyin.

🍒Vitaminler ve mineraller: Bu mikro besinler, sağlığın korunması ve kronik hastalıkların önlenmesi için çok önemlidir. Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyet, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri size sağlayacaktır.

💧Su: Optimum sağlık için yeterli hidrasyon çok önemlidir. Günde en az 8 bardak suyu; fiziksel olarak aktifseniz veya sıcak bir ortamdaysanız daha fazlasını hedefleyin.

⭐️Buna karşılık, işlenmiş gıdalar, şeker ve sağlıksız yağlar açısından yüksek bir diyet, kronik hastalıklara ve kötü sağlık sonuçlarına katkıda bulunabilir. Dengeli bir diyet, bireylerin sağlıklı bir kiloya ulaşmalarına ve bu kiloyu korumalarına, enerji seviyelerini iyileştirmelerine ve kronik hastalık riskini azaltmalarına yardımcı olabilir. Kişiselleştirilmiş ve sürdürülebilir bir beslenme yaklaşımı geliştirmek için kayıtlı bir diyetisyenle çalışmak önemlidir.

Comments (3)

 • ?s=96&d=mm&r=g

  Elif

  12 Kasım 2023

  Çok faydalı ve açıklayıcı bilgiler elinize sağlık 👏

 • ?s=96&d=mm&r=g

  Yağmur Köse

  12 Kasım 2023

  Emeğinize sağlık ✨🫶🏼

 • ?s=96&d=mm&r=g

  Yaren Gökmen

  12 Kasım 2023

  Teşekkürler bu bilgilendirici yazı için , emeğinize sağlık👏🏻🤌🏻🙏🏻

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi